Badanie cytologiczne jest bezpieczną, nieinwazyjną metodą diagnostyczną powszechnie stosowaną w dermatologii.
Materiał biologiczny pobiera się przykładając szkiełko cytologiczne bezpośrednio do zmiany na skórze, lub pobiera się go jałową szczoteczką i przenosi na szkiełko.
Cytologię wykonujemy przede wszystkim w celu potwierdzenia lub wykluczenia procesu zapalnego z udziałem bakterii. Nie ma lepszego sposobu na monitorowanie przebiegu leczenia ropnego zapalenia skóry jak ocena mikroskopowa składu komórkowego zmienionego obszaru skóry.
Dzięki badaniu cytologicznemu mamy możliwość odróżnić proces zapalny od nowotworowego, oraz wstępnie ustalić listę diagnoz różnicowych. Szczególnie w przypadku diagnostyki chorób o podłożu immunologicznym cytologia jest narzędziem pierwszego wyboru.
Materiał do oceny mikroskopowej możemy pobrać również ze zmian o charakterze rozrostów i guzków w skórze. Zazwyczaj używamy wtedy bardzo cienkiej igły. Metoda biopsji cienkoigłowej jest bardzo bezpieczna i pozwala ocenić wstępnie czy mamy do czynienia ze zmianą nowotworową czy nie.
Są takie jednostki chorobowe, które wymagają potwierdzenia i rozpoznania ostatecznego w badaniu histopatologicznym. W takiej sytuacji pobieramy wycinek skóry wielkości od 4mm do 8mm, przy pomocy specjalnego trepanu. Metoda ta jest bezpieczna ale bardziej inwazyjna niż biopsja i często wymaga podania leków znieczulających miejscowo i uspakajających ogólnie.
Zawsze dobieramy metodę diagnostyczną indywidualnie dla każdego pacjenta. Zmiany na pozór wyglądające identycznie mogą być wywołane zupełnie innymi procesami chorobowymi.
Wyznajemy zasadę : ''Cytologia prawdę powie ''. Najpierw rozpoznanie a potem leczenie .